کود آمینو اسید برای هلو | بهترین کود برای مقابله با سرمازدگی

کود اسید آمینه برای هلو
3
(2)

کشاورزان زیادی به کشت هلو مشغول‌‌اند و همواره به دنبال راهی برای افزایش کیفیت باردهی و بازارپسندی این میوه پر خاصیت هستند. متخصصان کشاورزی توصیه می‌کنند علاوه بر فراهم‌کردن شرایط محیطی مناسب برای رشد درخت هلو، از کودهای تقویتی مختلف برای این درخت از جمله کود آمینو اسید استفاده نمایید. استفاده از کود آمینو اسید برای هلو فواید زیادی دارد.

اسیدهای آمینه بلوک‌های سازنده پروتئین‌ها هستند و نقش مهمی در فرایندهای متابولیک مختلف ایفا می‌کنند و رشد و نمو مطلوب درختان هلو را تضمین می‌کنند. اگر شما نیز صاحب باغ هلو هستید در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی سایر تأثیرات استفاده از کود آمینو اسید برای هلو بپردازیم و بهترین کودهای اسید آمینه موجود در بازار را به شما معرفی نماییم.

خلاصه‌ای از این مقاله:
استفاده از کودهای آمینه اسید جذب مواد مغذی را بهبود می‌بخشد، رشد ریشه را افزایش می‌دهد و مقاومت درخت در برابر عوامل استرس‌زای محیطی را افزایش می‌دهد و در نتیجه درختان هلو سالم‌تر و مقاوم‌تر می‌شوند.
در این مقاله 2 کود آمینو اسید بمب با خلوص 90 درصد و کود آمینو اسید شوک با خلوص 80 درصد را معرفی خواهیم کرد.
کود اسید آمینه باید ماهیتی مایع داشته باشد تا بتوان از آن به راحتی استفاده کرد.
محلول پاشی کود آمینو اسید برای هلو می‌تواند در کوتاه مدت اثرات بهتری داشته باشد؛ اما آبیاری آن ماندگاری بیشتری دارد.

کود آمینو اسید برای درخت هلو چیست؟

امروزه برای تقویت و بهبود عملکرد کیفی و کمی درختان میوه از جمله هلو استفاده از کودهای آمینو اسید اهمیت زیادی پیدا کرده است. در ترکیبات کود آمینو اسید برای هلو حدود ۲۰ نوع اسید آمینه ضروری وجود دارد که به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر فرایندهای بیوشیمیایی و فیزیولوژیکی درختان تأثیر می‌گذارد.

بهبود کیفیت هلو با مصرف کود آمینو اسید مایع

اسیدهای آمینه بلوک‌های سازنده پروتئین‌ها هستند و در سنتز ترکیبات متابولیسمی نقش پررنگی دارند. برای مثال اسیدهای آمینه آلانین، والین و لوسین در ترکیبات کود آمینو اسید برای هلو، کیفیت میوه را افزایش می‌دهند و اسید آمینه هیستیدین باعث تسریع میوه دهی می‌شود.

یکی دیگر از مهم‌ترین اسیدآمینه‌های موجود در این کود تقویتی هلو، آرژنین است که سنتز هورمون‌های گیاهی مرتبط با گلدهی و میوه‌دهی را افزایش می‌دهد. برای آشنایی بیشتر با ترکیبات کود آمینو اسید می‌توانید مقاله پیوست شده را مطالعه نمایید.

نحوه مصرف کود آمینو اسید برای هلو 

جهت تغذیه درختان هلو با کودهای آمینواسیدی می‌توانید از دو شیوه زیر استفاده کنید:

 •  کاربرد محلول‌پاشی

در روش محلول پاشی باید ابتدا کود آمینو اسید را با نسبت مناسبی از آب ترکیب نمایید و مستقیماً روی برگ‌ها و میوه درخت هلو اسپری کنید. از مزایای روش محلول پاشی می‌توان به انتقال مؤثر مواد مغذی در سریع‌ترین زمان ممکن اشاره کرد. همچنین این روش با کاهش هدررفت کود باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های کشاورز می‌شود.

توصیه می‌کنیم حتما مقالۀ «نحوه محلول پاشی کود اسید آمینه» را مطالعه کنید تا به‌طور کامل با مزایا و معایب این روش آشنا شوید.

 •  کاربرد آبیاری

در روش کودآبیاری باید کود آمینو اسید محلول در آب را از طریق سیستم‌های آبیاری به باغ‌های هلو تزریق نمایید. کاربرد یکپارچه و مدیریت بهینه مصرف آب و کود از مزایای روش آبیاری است.

 مقدار مصرف کود اسید آمینه برای هلو

میزان مصرف کودهای آمینواسیدی برای درختان هلو بسته به عواملی چون شرایط اقلیمی، خصوصیات خاک، نوع درخت هلو، تراکم کشت و شیوه کوددهی متفاوت است. می‌توانید در جدول زیر مقدار استفاده از کود آمینو اسید مایع در دو روش آبیاری و محلول‌پاشی را مشاهده نمایید:

آبیاری5 تا 20 لیتر کود برای یک هکتار
محلول‌پاشی2 لیتر در 1000 لیتر آب برای هر هکتار

نکته: نوع کود اسید آمینه نیز مهم است؛ هر نوع کود ممکن است غلظت متفاوتی از اسید آمینه داشته باشد و بنابراین، دستورالعمل تولیدکننده را رعایت نمایید.

زمان مصرف کود اسید آمینه برای هلو

خوشبختانه از کود اسید آمینه مایع می‌توان در تمامی مراحل رشدی درخت هلو بهره برد. برای مثال در اواسط اسفندماه و هنگام تورم جوانه‌ها می‌توان از محلول‌پاشی سرشاخه‌های درخت هلو با هدف افزایش گلدهی استفاده کرد.

امکان استفاده از این کود تقویتی هلو در فروردین‌ماه و بلافاصله پس از تشکیل میوه درخت و همچنین حدود ۵ هفته قبل از برداشت میوه به‌منظور بهبود بازارپسندی میوه‌ها می‌توان از کود اسید آمینه برای هلو استفاده کرد.

افزایش تناژ هلو با کوددهی کود اسید آمینه

توصیه می‌شود در شرایط استرس‌زا مانند خشکسالی، تغییرات دمایی مشهود و قبل از شروع دوره سرما به‌منظور کاهش اثرات منفی تنش‌های محیطی مانند سرمازدگی درختان از این کود استفاده نمایید.

 اگر از شیوه محلول‌پاشی برای کاربرد آمینو اسید استفاده می‌کنید، دقت داشته باشید که بهترین زمان محلول آمینو اسید برای هلو در اوایل صبح یا هنگام غروب است، زیرا در این زمان‌ها تابش مستقیم خورشید وجود ندارد و از تبخیر کود و سوختگی برگ‌ها جلوگیری می‌شود.

تاثیر کود آمینو اسید برای هلو

آمینواسیدها تأثیر مثبتی در سلامت درختان هلو و افزایش کیفیت میوه آن دارند. اسیدهای آمینه در سنتز ترکیبات متابولیسمی نقش دارند و با تنظیم فعالیت‌های هورمونی باعث تعادل فعالیت‌های رویشی و زایشی درختان هلو می‌شوند. از دیگر مزایای مصرف کود آمینو اسید برای درخت هلو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش جذب عناصر غذایی

از مزیت‌های مصرف کود اسید آمینه برای درخت هلو، افزایش نفوذپذیری غشا سلولی است که از این طریق جذب مواد مغذی توسط درخت افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل است که ترکیب کود آمینو اسید با کود برای درشت شدن میوه هلو می‌تواند افزایش تناژ را به همراه داشته باشد.

 • افزایش مقاومت درخت در شرایط تنش‌زا

آمینو اسیدها با بهبود فرایند سنتز پروتئین و فعال‌سازی آنزیم‌های آنتی‌اکسیدان باعث بهبود مقاومت درخت هلو در برابر حملۀ آفات و بیماری‌ها، شرایط تنش‌زای محیطی از جمله سرما، گرما و خشکی می‌شود. بنابراین به عنوان یکی از ترکیبات مهم در کود فروت ست برای هلو نقش دارد.

 • بهبود صفات کیفی و کمی درخت

آمینو اسید برای درختان روی صفات رشد، گلدهی و میوه دهی تأثیر بسیار مثبتی می‌گذارد. نتایج آزمایش صورت‌گرفته روی درخت هلو نشان می‌دهد که با مصرف این کود ارتفاع شاخه‌ها، سطح برگ، تعداد گل‌های هر شاخه، درصد میوه‌دهی و عمر انبارداری میوه‌ها به طرز چشمگیری افزایش یافته و همچنین درصد ریزش شکوفه و میوه درخت هلو کاهش می‌یابد.

 • تقویت سیستم ایمنی درخت هلو

کودهای اسید آمینه باعث افزایش مقاومت درخت هلو در برابر بیماری‌ها، آفات و عوامل بیماری‌زا می‌شوند. در واقع ترکیبات کودهای آمینواسیدی به ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده و تقویت دیواره سلولی درختان کمک می‌کند.

 • بهبود گرده‌افشانی درخت هلو

اسیدهای آمینه موجود در این کود تقویتی به باروری گرده‌ها کمک کرده و درخت به‌آسانی وارد مراحل گلدهی و باردهی، مراحل حیاتی چرخه زندگی درخت هلو می‌شود.

بهترین کود اسید آمینه مخصوص هلو

 برای انتخاب بهترین کود آمینو اسید برای هلو باید به دنبال ویژگی‌های زیر در کودهای آمینواسیدی باشید:

 1. کود حاوی ترکیب متعادلی از اسیدهای آمینه برای پاسخگویی به نیاز خاص درخت هلو باشد.
 2. درصد خلوص بالا و قابلیت جذب سریع توسط درخت را داشته باشد.
 3. محلول در آب باشد و به دو روش آبیاری و محلول‌پاشی قابل‌مصرف باشد.
 4. عاری از هرگونه فلزات سنگین باشد و خطری برای سلامت انسان محیط‌زیست و گیاه به دنبال نداشته باشد.

برای راحتی انتخاب شما عزیزان در ادامه دو مورد از بهترین کودهای آمینواسیدی موجود در بازار برای درخت هلو را به همراه ویژگی‌های هر کدام به شما معرفی می‌کنیم:

کود آمینو اسید مایع بمب

کود آمینو اسید بمب کودی وارداتی و ارگانیک است که در ترکیبات آن ۱۳ نوع آمینو اسید حیاتی برای درخت هلو جود دارد.

کود آمینو اسید بمب برای هلو

خرید کود اسید آمینه بمب

با توجه به ماهیت مایع این کود می‌توانید به دو روش آبیاری و محلول‌پاشی از آن استفاده کنید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن شاهد نتایج مثبت زیر برای درختان باغ هلوی خود باشید:

 • افزایش مقاومت درخت هلو در برابر تنش‌های محیطی مانند شوری خاک سرما و گرما؛
 • افزایش گلدهی و تولید میوه‌های باکیفیت و بازارپسند؛
 • افزایش جذب عناصر غذایی ماکرو و میکرو؛
 • تنظیم هورمون‌های گیاهی در درخت هلو؛
 • عدم ایجاد آلودگی محیط زیستی؛

باتوجه‌به درصد خلوص بالای این کود تمامی اندام‌های درخت هلو قابلیت جذب اسیدآمینه‌های موجود در این کود را دارند.

 کود آمینو اسید شوک

کود آمینو اسید شوک محصول اصل کشور آمریکا است که با استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌های روز کشاورزی از جمله فناوری نانو تولید می‌شود. نانوساختار بودن کود آمینو اسید آمریکایی شوک به درختان هلو این امکان را می‌دهد که به‌راحتی و به‌سرعت مواد مغذی موجود در این کود را جذب نمایند.

کود آمینو اسید شوک برای هلو

خرید کود اسید آمینه شوک

کود آمینو اسید شوک به دو روش آبیاری و محلول‌پاشی کاربرد دارد و از مزایای مصرف آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش جذب ریز مغذی‌ها توسط گیاه؛
 • تنظیم روزنه‌های هوایی؛
 • افزایش و بهبود فتوسنتز ؛
 • اثر هم‌افزایی بر کودهای NPK؛
 • جلوگیری از سرمازدگی درختان؛
 • کاهش ریز شکوفه و میوه درخت هلو؛

برای بهره‌گیری از مزایای بی‌شمار کود مایع آمینو اسید شوک می‌توانید به صفحه خرید این کود در وب‌سایت آشا اگری مراجعه نمایید و به‌راحتی سفارش خود را ثبت کنید.

خرید انواع کود آمینو اسید برای درخت هلو

اگر صاحب باغ هلو هستید و به دنبال کودی برای افزایش بهره‌وری و برداشت میوه‌هایی باکیفیت و در تناژ بالا هستید، توصیه می‌کنیم به صفحه «خرید کود آمینو اسید» از فروشگاه آشا اگری مراجعه نمایید و پس از بررسی مشخصات انواع کود آمینواسیدی سفارش خود را از طریق سایت ثبت کنید.

کلام پایانی

 کودهای آمینواسیدی در ارتقای رشد درختان هلو و افزایش مقاومت آنها در شرایط استرس‌های محیطی نقش مثبتی ایفا می‌کنند. با صرفه‌جویی در انرژی درخت، این کود باعث بهبود کیفیت میوه‌های هلو می‌شود.

می‌توان از کود مایع اسید آمینه برای هلو به دو روش آبیاری و محلول‌پاشی در تمامی دوره‌های رشدی درخت استفاده کرد و شاهد تأثیرات مثبت در کوتاه‌ترین زمان ممکن بود. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه و زمان مناسب استفاده از کود آمینو اسید برای درخت هلو می‌توانید سؤالات خود را در بخش نظرات مطرح نمایید.

سؤالات متداول

آیا کودهای آمینواسیدی برای حیوانات و محیط‌زیست بی‌خطر هستند؟

بله کودهای آمینو اسید ارگانیک و طبیعی هستند و خطری برای محیط‌زیست به دنبال ندارند. در واقع آنها حاوی مواد شیمیایی مضر یا مواد مصنوعی که به خاک یا اکوسیستم اطراف آسیب برساند نیستند.

چقدر طول می‌کشد تا نتایج استفاده از کود آمینو اسید برای هلو ظاهر شود؟

بسته به نوع درخت هلو و شرایط رشدی آن این بازه زمانی متفاوت است، به طور کلی باغداران می‌توانند در عرض یک تا دو هفته پس از استفاده از کود انتظار بهبود سلامت و رشد درختان هلو را داشته باشند.

بهترین زمان استفاده از کود اسید آمینه برای هلو چه زمانی است؟

می‌توانید در اوایل بهار و قبل از فصل رشد از این کود به منظور تامین مواد مغذی استفاده نمایید. همچنین کاربرد این کود پیش از آغاز فصل سرما و یخبندان برای جلوگیری از سرمازدگی درختان هلو پیشنهاد می‌شود.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3 / 5. تعداد امتیاز: 2

تا الان امتیازی ثبث نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مشاوره رایگان
پیش از اقدام به خرید کود کشاورزی از مشاوره رایگان کارشناس این حوزه استفاده نمایید. جهت دریافت مشاوره با شماره 09155566711
تماس بگیرید. 
سبد خرید
فروشگاه
0 مورد سبد خرید