مصرف کود گوگرد برای برنج برای از بین بردن آفات و بیماری‌ها

زمان مصرف گوگرد برای برنج
3.3
(50)

زمین‌های کشاورزی زیادی در ایران به کاشت برنج اختصاص داده شده است. در نتیجه بسیاری از برنج‌کاران به دنبال مصرف کودی کاربردی برای افزایش عملکرد و بهره‌وری شالیزارهای خود هستند.

در این میان کود گوگرد برای برنج با خواص فوق‌العاده‌ای که دارد باعث از بین بردن آفات و بیماری مختلف، افزایش تناژ برنج و بهبود شاخص‌های عملکردی و بیولوژیکی برنج می‌شود.

در این نوشته از آشا اگری قصد داریم درباره زمان مصرف گوگرد برای برنج، طریقه مصرف و فواید مصرف گوگرد برای برنج نکات مهمی را به شما کشاورزان عزیز بیاموزیم. تا پایان همراه ما باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
کود گوگرد چهارمین عنصر پرمصرف در برنج است. این کود برای کاهش شوری خاک و تنظیم ph، از بین بردن آفات و بیماری‌ها و رشد رویشی بهتر در برنج مصرف می‌شود. با مصرف این کود مقاومت گیاه در برابر بیماری‌ها بیشتر می‌شود و دیگر نیاز به استفاده مکرر از سموم نیست. همچنین گوگرد نقش مهمی در حفظ ترکیبات معدنی مورد نیاز برای گیاه دارد و باعث حفظ تعادل مغذی در گیاه می‌شود. کود گوگرد شوک با خلوص 80 درصد و تهیه شده با تکنولوژی نانو، از بهترین کودهای گوگرد در بازار است.

آشنایی با عملکرد کود گوگرد برای برنج

کود گوگرد برای برنج سرشار از عنصر سولفور بوده که یک ماده مغذی ضروری برای تولید کلروفیل گیاهی محسوب می‌شود. گوگرد برای تولید اسیدآمینه‌های سیستئین، میتونین و سیستین در گیاهانی که با تغذیه انسان در ارتباط هستند از جمله برنج ضروری است.

این اسید آمینه‌ها در تولید پروتئین گیاهی کاربرد دارند. عنصر گوگرد در گیاه تحرک‌پذیری بالایی دارد؛ اما میزان حرکت آن در خاک محدود است.

گوگرد در کنار منیزیم و کلسیم در دسته‌بندی عناصر درشت مغذی ثانویه قرار می‌گیرد؛ اما برخی آن را با عنوان چهارمین ماده مغذی اصلی نیز می‌شناسند.

کمبود گوگرد در برنج باعث تاخیر در بلوغ، کاهش رشد و زرد شدن برگ‌های جوان می‌شود. در میان انواع کود گوگرد برای برنج، سولفات آمونیوم و کود گوگرد مایع انحلال‌پذیری بیشتری داشته و به‌راحتی توسط گیاه برنج قابل‌جذب است.

چرا توصیه می‌شود از کود گوگرد برای برنج استفاده کنیم؟

در صورتی که گوگرد موجود در خاک کم باشد یا شرایط بد خاک مثل ph نامناسب مانع جذب گوگرد توسط گیاه شود، رشد برنج محدود می‌شود و باید از کود گوگرد برای برنج استفاده کنیم. همچنین بیماری‌ها و آفاتی هستند که محصول برنج را از بین می‌برند اما به کمک کود گوگرد می‌توان آنها را درمان کرد، مثلاً:

 • کنه‌ها و شته‌ها: گوگرد به دلیل خاصیت ضدعفونی‌کنندگی‌اش می‌تواند به کاهش جمعیت کنه‌ها و شته‌ها که از آفات مهم برنج هستند، کمک کند.
 • حلزون‌ها: کودهای گوگرد باکیفیت می‌توانند به کاهش فعالیت زندگی حلزون‌ها کمک کنند؛ حلزون‌ها یکی از آفات مهم در مزارع برنج به‌شمار می‌روند.

ریشه‌های برنج که در سطح کم‌عمق خاک قرار دارند، ممکن است نتوانند به گوگردی که همراه با کود آبیاری به لایه‌های عمقی‌تر خاک نفوذ کرده است، دسترسی پیدا کنند.

زمانی مصرف کود گوگرد برای برنج کاربرد دارد که از سایر مواد مغذی مثل کود ده ایکس شوک برای برنج هم در مقادیر معتدل استفاده کنید تا بتواند کود گوگرد را جذب کند.

مصرف کود گوگرد برای برنج جهت تشکیل کلروفیل گیاهی در برنج، فعال‌سازی آنزیم‌ها و تولید ویتامین‌های تیامین و بیوتین مهم است. از نقش گوگرد در ضدعفونی کردن خاک نیز نباید غافل شد، در واقع کود گوگرد برای برنج یک آفت کش قوی محسوب می‌شود و شوری خاک را نیز از بین می‌برد.

افزایش کیفیت برنج با مصرف کود گوگرد

پس از ضد عفونی کردن خاک توسط کود گوگرد، برای افزایش جوانه زنی و بهبود تناژ می‌توانید از کود جلبک دریایی برای برنج جهت بذر مال کردن یا جوانه زنی گیاه استفاده کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر توصیه می‌کنیم مقاله آن را مطالعه کنید.

با افزایش مصرف مداوم و فشرده از زمین‌ها، آبشویی و فرسایش خاک و کاهش مصرف کودهای آلی در سال‌های اخیر، شاهد بروز علائم کمبود گوگرد در شالیزارها بوده‌ایم که همین باعث می‌شود کشاورزان مصرف مجدد کود گوگرد برای برنج را در زمان درست و به شیوه کاربردی در دستور کار خود قرار دهند.

بهترین کود گوگرد برای برنج

کود گوگرد شوک حاوی 80 درصد از عنصر گوگرد بوده و محصول اصل کشور آمریکا است. کود شوک از خلوص و کیفیت بالایی برخوردار است و نحوه مصرف آن به دو روش آبیاری و محلول‌پاشی است. عملکرد اصلی این کود تقویتی برنج، از بین بردن آفات و بیماری‌ها و ضدعفونی کردن خاک و کاهش شوری آن است. از دیگر فواید این کود می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • تنظیم عملکرد آنزیم‌ها؛
 • بهبود رشد رویشی برنج؛
 • افزایش عطر و طعم برنج؛
 • کاهش ph خاک‌های قلیایی؛
 • افزایش فتوسنتز و تولید کلروفیل در برنج؛
 • ساخت ویتامین‌های بیوتین، تیامین و ویتامین B؛
 • جذب بهتر و بیشتر سایر عناصر مغذی مثل روی و مس؛
 • افزایش فعالیت میکروارگانیسم‌های تثبیت‌کننده نیتروژن؛
 • افزایش مقاومت برنج در برابر شرایط تنش‌زا محیطی مثل کم آبی.

این کود با فناوری نانو تولید شده است یعنی ذرات داخل کود به مقیاس نانومتر کوچک شده‌اند تا تاثیرگذاری سریعی داشته باشند و جذب گیاه شوند. بسته بندی مقاوم و تاریخ انقضای سه ساله این کود از مزایای آن است. شما می‌توانید این کود را در سه بسته بندی یک لیتری، پنج لیتری و بیست لیتری از فروشگاه اینترنتی آشا اگری تهیه کنید. کافی است بر روی محصول کلیک کنید و فرایند خرید را تکمیل کنید.

بهترین زمان مصرف گوگرد برای برنج

بهترین زمان مصرف گوگرد برای برنج چه زمانی است؟ می‌توان همراه با کودهای پایه قبل از کشت از کود گوگرد برای برنج استفاده نمود؛ زیرا گوگرد با از بین بردن آفات درون خاک و همچنین کاهش شوری خاک بستر کشت را برای رشد گیاه آماده می‌کند.

علاوه بر آن تولید اسیدهای آمینه و کلروفیل باید در مراحل اولیه رشد گیاه رخ دهد، بنابراین با مصرف کود گوگرد برای برنج قبل از کشت، میکروارگانیسم‌ها زمان لازم برای اکسید کردن گوگرد را دارند. فرمولاسیون کود مایع گوگرد برای برنج طوری طراحی شده که در وجین اول، خمیری شدن دانه، پنجه‌زنی، ساقه‌دهی و پس از برداشت نیز قابل‌مصرف است.

دقت داشته باشید که زمان‌های مذکور بهترین زمان مصرف گوگرد برای برنج است و کوددهی خارج از این بازه‌های زمانی ممکن است نتایج موردنظر را در پی نداشته باشد و حتی باعث آسیب به برنج شود.

نکته: استفاده از کود هیومیک اسید برای برنج نیز می‌تواند سبب اصلاح بافت خاک شالیزارها شود اما به هیچ عنوان نباید همزمان با کود گوگرد مصرف شود.

نحوه مصرف گوگرد برای برنج

همانطور که گفته‌ایم یکی از کاربردهای گوگرد از بین بردن آفات برنج است و با توجه به اینکه آفات روی گیاه هستند و یا درون خاک، روش مصرف کود گوگرد می‌تواند متفاوت باشد. مثلا اگر آفات داخل خاک باشند باید کود گوگرد را آبیاری و اگر روی گیاه باشند باید آن را محلول پاشی کنید.

کود گوگرد در انواع مختلف پودری، گرانوله، بنتونیت‌دار، پاستیلی و مایع موجود است که هر کدام روش مصرف خاص خود را دارند. رایج‌ترین نوع کود گوگرد برای برنج نوع مایع آن است که از غلظت و انحلال‌پذیری بسیار خوبی برخوردار بوده و کاربردپذیری آسانی دارد.

محلول پاشی کود گوگزد مایع در شالیزار برنج

کود مایع گوگرد به دو روش آبیاری و محلول‌پاشی برای شالیزارهای برنج قابل مصرف است که در روش محلول‌پاشی باید آن را با آب رقیق نمایید و سپس به تمام قسمت‌های گیاه اسپری نمایید تا از طریق روزنه‌های گیاهی جذب برنج شود. این روش برای از بین بردن آفاتی که به قسمت‌های خارجی گیاه حمله می‌کنند بسیار کاربردی است.

محلول‌پاشی را در ابتدای روز و عصر زمانی که نور خورشید مستقیم نمی‌تابد و دما پایین‌تر است استفاده کنید تا از تبخیر محلول و هدررفت آن جلوگیری نمایید. از محلول‌پاشی برنج در هوای بارانی استفاده نکنید؛ زیرا محلول با آب باران شسته می‌شود و اثرگذاری خود را از دست می‌دهد.

نحوه مصرف گوگرد برای برنج در روش آبیاری نیز بسیار ساده بوده و باید کود را همراه با آب آبیاری به‌صورت مستقیم یا با استفاده سیستم‌های آبیاری به شالیزارها وارد کنید تا از طریق ریشه جذب برنج شود. اثرگذاری این روش طولانی‌تر است؛ اما ماندگاری بیشتری دارد. همچنین به از بین بردن آفات درون خاک نیز کمک می‌کند.

مقدار مصرف گوگرد برای برنج

مقدار مصرف گوگرد برای برنج به فاکتورهایی چون نوع کود، شیوه کوددهی، رقم برنج، زمان کوددهی، شرایط محیطی و کمبودهای خاک و گیاه بستگی دارد. برای آگاهی از کمبودهای خاک و سطح ph آن حتماً آزمایش خاک را پیش از تعیین مقدار مصرف گوگرد برای برنج انجام دهید.

مقدار مصرف کود گوگرد مایع در روش محلول پاشیمقدار مصرف کود گوگرد مایع در روش آبیاری
۳ تا ۵ لیتر در هکتار با ۴۰۰ تا ۸۰۰ لیتر آب۱۰ تا ۲۰ لیتر بصورت شیر بشکه
مقدار مصرف گوگرد مایع برای یک هکتار از شالیزارهای برنج

خرید کود گوگرد مایع شوک با قیمت ویژه

برای خرید بهترین کود گوگرد برای برنج با قیمت استثنایی می‌توانید به صفحه فروشگاه آشا اگری مراجعه کرده و اقدام به ثبت سفارش خود نمایید. امکان خرید این کود در بسته‌بندی‌های 1، 5 و 20 لیتری و به‌صورت عمده فراهم است.

کلام پایانی

بعد از عناصر درشت مغذی اولیه چهارمین عنصر مغذی مورد نیاز برنج گوگرد است که برای بیوسنتز کلروفیل، ساخت پروتئین و نشاسته و افزایش فعالیت میکروارگانیسم‌های خاک ضروری است.

همچنین نوعی آفت‌کش بوده و با بیماری‌های برنج مبارزه می‌کند. در این نوشته از آشا اگری در خصوص نحوه مصرف گوگرد برای برنج، زمان و مقدار مصرف و فواید مصرف گوگرد برای برنج نکات ارزنده‌ای را بیان کردیم. با رعایت این نکات و استفاده از کود گوگرد شوک می‌توانید سرسبزی و شادابی را به شالیزارهای خود هدیه دهید.

مطالب مرتبط

یکی دیگر از کودهایی که باعث از بین بردن بیماری‌های قارچی برنج می‌شود «کود قارچ کش برنج» است. این کود رشد را برای قارچ‌ها امکان ناپذیر می‌کند و باعث رشد بهتر گیاه نیز می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم با عملکرد و فواید آن حتماً آشنا شوید.
برای داشتن پنجه‌های بیشتر از گیاه برنج باید ریشه آن را خیلی خوب تغذیه و تقویت کنید. «کود فسفر بالا برای برنج» کودی است که زمینه را برای رشد عالی پنجه‌ها فراهم می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم فواید آن را مطالعه کنید.
برای اینکه برنج در خزانه جوانه زنی خوبی داشته باشد و هنگام انتقال به زمین هم سریعا رشد کند، باید حتما از «کود مخصوص خزانه برنج» استفاده کنید.

سوالات متداول

آیا کود گوگرد در از بین بردن آفات برنج موثر است؟

بله یکی از عملکردهای کود گوگرد برای برنج، از بین بردن آفات و ضد عفونی کردن خاک است.

آیا از کود گوگرد می‌توان قبل از کشت برنج استفاده کرد؟

درواقع یکی از بهترین زمان‌های مصرف کود گوگرد، قبل از کشت برنج است که با هدف آماده سازی زمین کوددهی انجام می‌شود.

بهترین نوع کود گوگرد برای برنج چیست؟

در بین انواع مختلف کودهای پودری، مایع و گرانوله، کارشناسان کشاورزی استفاده از کود گوگرد مایع را توصیه می‌کنند؛ زیرا کاربرد آن آسان‌تر است و همچنین در مدتی کوتاه تاثیر خود را می‌گذارد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3.3 / 5. تعداد امتیاز: 50

تا الان امتیازی ثبث نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک در
اطلاع از
8 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی سواری
10 ماه قبل

من کشاورز برنج هستم
اما تا الان از کود گوکرد استفاده نکردم
ولی تا الان ۲ماه از کشت برنج درخوزستان شهر اهواز کذشته

زهرا قنادان
پاسخ به  علی سواری
10 ماه قبل

سلام آقای سواری عزیز
در کشت بعدی استفاده کنید تا تاثیرش رو ببینید.
اگر نیاز به هرگونه راهنمایی دارید حتما با مشاوران ما تماس بگیرید
۰۹۱۲۵۵۰۵۸۰۵

حمیدرضا حیدری
9 ماه قبل

با سلام و خسته نباشید خدمت شما ، من کشاورزم و برنج میکارم در منطقه مازندران ما در منطقه ایی زمینی داریم که بعد از نشا کاری نشا استوپ میزنه و هیچ رشدی نداره و این حالت تا یک ماه در این وضعیت قرار میگیره و پنجه زنی ضعیفی داره ، و محصول نهایی هم کم ، من تحقیق که کردم این مشکل برای ph خاک که این اتفاق میافته ، من تا حالا گوگرد مصرف نکردم ، انشالله با شروع سال زراعی جدید با مصرف گوگرد مشکل حل میشه ؟

زهرا قنادان
پاسخ به  حمیدرضا حیدری
9 ماه قبل

سلام جناب حیدری عزیز
برای کاهش ph خاک از کود گوگرد و هیومیک اسید استفاده کنید
بهتر هست در یخ آب زمستان کود گوگرد و در هنگام نشا کاری از کود هیومیک اسید استفاده کنید تا تغییر زیادی در کشتتون و کاهش ph خاکتون ببینید

لطیف زاده
3 ماه قبل

با سلام و احترام
برای زمین هایی که جابجایی خاک زیاد انجام شده و phخاک بالا رفته هم کود گوگود و هیومیک اسیدتوصیه میشود؟
زمین پدرم استخر ماهی بوده تبدیل به شالیزار شده
چقدر گوگود و هیومیک اسید در هکتار توصیه میکنید و در چه زمانی هیومیک اسید مصرف شود؟
ممنون از راهنمایی شما

فرزانه خانی
ویرایشگر
پاسخ به  لطیف زاده
3 ماه قبل

سلام جناب لطیف زاده.
لطفا با شماره 09155566712 تماس بگیرید.

محمد
3 ماه قبل

درود برشما مهندس واسه خزانه برنج قبل از بذر پاشی گوگردی گرانوله زدم ولی تاًثیری نداشت وبعد از ۲۰ روزرشد نداشت دوباره آمدم از محلول فیکس ۸ کاره زدم اثر بخشی آن بعد چند روز هستش سپاس اگه جوابمو بدی

فرزانه خانی
ویرایشگر
پاسخ به  محمد
3 ماه قبل

سلام و ارادت.
ویژگی و عملکرد هر برند متفاوته. توصیه می‌کنیم از فروشگاهی که کود رو تهیه کردین سوالتون رو بپرسین.🌱

مشاوره رایگان
پیش از اقدام به خرید کود کشاورزی از مشاوره رایگان کارشناس این حوزه استفاده نمایید. جهت دریافت مشاوره با شماره 09155566711
تماس بگیرید. 
سبد خرید
فروشگاه
0 مورد سبد خرید